Keystone logo
בלגיה

לימוד לִשְׁלוֹט ב בלגיה 2024

שנה מטבע

עלות מחיה חודשית בסיסית

 • השכרה בדירה משותפת

  414
 • נתח של שירותים

  64
 • מנוי לאינטרנט

  49
 • תחבורה מקומית

  49

עלות אורח חיים לדוגמה

 • שילוב של מזון מהיר

  10
 • כרטיס קולנוע

  12
 • חצי ליטר בירה מקומית

  4

בערך בלגיה

השכלה גבוהה

מוסדות להשכלה גבוהה בבלגיה תואר הדוקטור הראשון של הצעה, ותואר שני. בבלגיה יש שני סוגים של מוסדות להשכלה גבוהה:

חינוך האוניברסיטה מוצע על ידי האוניברסיטאות, וכולל חינוך במשמעת נבחרה יחד עם מחקר מדעי.
השכלה הגבוהה שאינן האוניברסיטאות כוללת שני מכללות האוניברסיטאות ואקדמיות לאמנות. מכללות האוניברסיטאות להכין את התלמידים למקצועות ספציפיים. אקדמיות לאמנות ללמד את התאוריה והפרקטיקה של אמנויות שונות.
קורסי תואר שניים רבים לומדים בהולנדית או צרפתית, וכמה תוכניות וקורסים נלמדים בשפה אנגלית.

למה ללמוד בבלגיה?

בלגיה היא בלב הליבה של אירופה, רק קצרה ברכבת לרכב הרחק מערים גדולות תרבות כמו פריז וברלין. כצומת דרכים של אירופה, בלגיה ידוע ברב תרבותי שלה ואת היחס מסביר פנים כלפי סטודנטים בינלאומיים.

מוסדות להשכלה גבוהה בלגיים מוכרים ברחבי העולם על ידי שתי קהילות עסקיות ומדעיות לאיכות הגבוהה שלהם. בלגיה גם סירות באיכות חיים גבוהות, כולל שכר לימוד נמוך, שירותי בריאות מעולה ורשת תחבורה ציבורית חזקה.

אוניברסיטאות

בבלגיה יש שש האוניברסיטאות שמכסות תואר שני בכל תחומי הלימוד, כגון כלכלה, הנדסה, שפות ופסיכולוגיה.

21 המכללות האקדמיות של בלגיה מציעות תוכניות לתואר שני בשמונה אזורים: אגרונומיה, אמנות שימושית, כלכלה, מקצועות עזר רפואיים, חינוך, מדעי החברה, טכנולוגיה, ואת תרגום ופרשנות.

בלגיה יש גם 17 אקדמיות לאמנות המציעות תואר שני באחד מארבעה תחומים כלליים: טכניקות שידור אמנות, מוסיקה, אמנות, ודרמטיות.

שכר לימוד ומשך תכנית

שכר לימוד באוניברסיטאות ב2012-2013 לסטודנטים ממדינות האיחוד האירופי הוא € 835. סטודנטים ממדינות שאינן חברות באיחוד האירופי לשלם תשלומים נוספים של כ € 2,000 € 4000 בהתאם לתכנית הלימודים והאוניברסיטה שלהם.

שכר הלימוד במכללות באוניברסיטאות ובאקדמיות לאמנות הוא נמוך יותר. 2012-2013 שכר הלימוד עבור התכנית לתואר שני הוא 351 € כל שנה פרט לשנה האחרונה, בה היא € 455. שוב, ייתכן שתחולנה עמלות נוספות לסטודנטים ממדינות שאינן חברות באיחוד האירופי. מוסד מסוים יכול לספק מידע על עמלות נוספות אלה.

תוכניות לתואר שני הן שנה 1 (60 נקודות) או 2 שנים (120 נקודות) בהתאם לתחום המחקר. בנוסף, תלמידים שכבר יש להם תואר שני יכולים לקבל תואר שני משלים עם מינימום של 60 נקודות זכות במקצוע מיוחד.

שנה אקדמית

שנת הלימודים כוללת שלושה תנאים. הקדנציה הראשונה מתחילה באמצע ספטמבר והוא פועל עד לסוף חודש דצמבר, ואחרי בחינות בינואר. הקדנציה השנייה מתחילה בתחילת פברואר והוא פועל אף באמצע מאי, ואחרי בחינות בסוף מאי או תחילת יוני. המונח השלישי פועל במשך הקיץ. תלמידים שנכשלים בחינות עשויים לכבוש מחדש אותם במהלך פגישה שיוצא מאמצע אוגוסט ועד אמצע ספטמבר.

הזדמנויות לתארים מתקדמים

סטודנטים בינלאומיים אשר יקבלו תואר שני בבלגיה יכולים לעבוד עבור חברה בלגית לאחר סיום לימודים. עם זאת, הזכות לעבודה אינה אוטומטית, כך שהתלמידים צריכים לבדוק את החוקים הנוכחיים, אם הם הציעו את תפקיד. לכל הפחות, סטודנטים עשויים להידרש כדי להשיג אישור עבודה, זה חל על תלמידים משני איחוד אירופי ובמדינות שאינם באיחוד האירופי.

סטודנטים המעוניינים להמשיך את לימודיהם יוכלו להתקבל ללימודי דוקטורט ולהצטרף לצוות מחקר לאחר קבלת התואר השני שלהם בבלגיה.

דרישות ויזה

סטודנטים ממדינות החברות ב- EEA איחוד אירופי / לא צריכים ויזה ללימודים בבלגיה. סטודנטים ממדינות אחרות עשויים לדרוש ויזה, עם זאת, כפי שהדרישות משתנות ממדינה למדינה, סטודנטים פוטנציאליים צריכים ליצור קשר עם שגרירות או קונסוליה הבלגית בארץ מוצאם.

ביטוח בריאות

תלמידים שאינם חבר באיחוד אירופי שאין להם ביטוח בריאות ממדינת הבית שלהם המכסה את שהות בבלגיה נדרשים להצטרף "mutuelle" כדי לקבל הטבות בתחום בריאות. סטודנטים ממדינות האיחוד האירופי חייבים להיות כרטיס ביטוח בריאות אירופי ממדינת הבית שלהם, כרטיס זה מאפשר להם להצטרף mutuelle באותם תנאים כמו לאומי בלגית.עלויות ביטוח בריאות על € 50 לרבעון עבור כל אדם וחייבת להיות משולמות במהלך תקופת המחקר.

טיפים

מאז צרפתית והולנדית הן השפות של בחירה להוראה בבלגיה, ייתכן שיידרשו סטודנטים פוטנציאליים לתכנית כלשהי של אמן לעבור מבחן בקיאות בשפה הולנדית או צרפתית. לדרישות ספציפיות, תלמידים צריכים לשאול את המוסד שהם מתעניייינים בם. רוב המוסדות מציעים הוראת שפה נוספת לתלמידים שיש להם קושי עם השפה של שכר לימוד.

למרות העלות של לימודים בבלגיה היא נמוכה, עדיין יש הרבה מלגות ומענקים זמינים לסטודנטים של התכנית לתואר שני הזקוק לסיוע נוסף.

דרישות אשרה

לאזרחים שאינם באיחוד האירופי/EEA/שוויצריים שרוצים ללמוד בבלגיה לתקופה העולה על 90 יום.

איזה סוג ויזה אתה צריך?

שם ויזה

ויזה D (ויזה לאומית לשהייה ארוכה)

מחיר ומטבע

USD 200

אתה יכול לצפות לשלם $200 או יותר עבור טיפול בבקשת הויזה שלך. העמלות כפופות לשינויים.

מי יכול להגיש בקשה לויזה?

אם אתה אזרח האיחוד האירופי/EEA/שוויץ, אינך צריך ויזה כדי ללמוד בבלגיה. עם זאת, עליך להיות רשום באוניברסיטה מוכרת או מוסד להשכלה גבוהה כעיסוקם העיקרי בבלגיה, שיהיה לך מספיק כספים לכיסוי הוצאות בזמן לימודים בבלגיה, ויש לך כיסוי ביטוח בריאות הולם.

אם אתה אזרח ממדינה מחוץ לאיחוד האירופי/EEA/שוויץ, סביר להניח שתצטרך להגיש בקשה לאחד כדי להירשם שם כסטודנט להשכלה גבוהה לתקופה של יותר משלושה חודשים. סטודנטים ממדינות מסוימות (כגון ארה"ב) אינם נדרשים לקבל ויזה לבלגיה אם שהותם לא עולה על 90 יום.

לפני שתוכל להגיש בקשה לקבלת אשרת סטודנט בלגי, בדרך כלל תצטרך להתקבל לקורס או לתכנית לימודים על ידי אוניברסיטה או מוסד חינוך בלגי מוכר.

סטודנטים מהרפובליקה העממית של סין חייבים לקבל תעודת הערכה אקדמית שהונפקה על ידי המרכז להערכה אקדמית (APS) לפני שהם מורשים להירשם למוסד להשכלה גבוהה בבלגיה. תעודת APS זו נדרשת כדי לקבל אשרת סטודנט לבלגיה. הבחינה מורכבת מהערכה טכנית של התעודה שלך וראיון.

היכן ניתן להגיש את הבקשה?

שגרירות בלגיה או קונסוליה

עליך להגיש בקשה לוויזת הסטודנט שלך בשגרירות בלגיה או בקונסוליה במדינתך.

אתר אינטרנט:

איך עושים את הבקשה?

לפני הגשת בקשה לוויזת סטודנט לבלגיה, תחילה עליך להתקבל לקורס במוסד חינוכי מוסמך ולשלם את דמי הרישום (זה יוחזר אם בקשתך לויזה תידחה). אם אתה סטודנט בינלאומי, תצטרך ליצור קשר עם השגרירות או הקונסוליה הבלגית הקרובה ביותר שלך במדינתך. השגרירות תעזור לך לקבוע אם אתה צריך ויזת סטודנט ותדריך אותך בבקשת הויזה.

עבור בקשת אשרת הסטודנט שלך, ייתכן שתתבקש לספק את הפרטים הבאים:

 • דרכון/תעודת נסיעה בתוקף;
 • הוכחה שיש לך מקום במוסד מוכר;
 • עותקים של תעודות חינוך;
 • פרטים על הקורס;
 • עדות לכספים מספקים לכיסוי עלויות המחיה, הלימודים, הבריאות והחזרה (617 אירו לחודש עבור שנת הלימודים 2015-2016);
 • אישור רפואי;
 • הוכחה שאין לך עבר פלילי אם אתה מעל גיל 21.

כדי להוכיח את קבלתך במוסד מוכר, תוכל לספק אחת מהאפשרויות הבאות:

 • האישור הרשמי על ההרשמה לתוכנית;
 • אישור המעיד שיש לך גישה למחקרים הצפויים;
 • הוכחה לרישום שלך לבחינות הכניסה.

ייתכן שתתבקש גם לספק מכתב המפרט מדוע בחרת בקורס הספציפי שלך, מדוע אתה רוצה ללמוד בבלגיה וכיצד זה יועיל לך. בנוסף, ייתכן שתתבקש גם להראות מיומנות שפה מסוימת בשפה שבה ילמד הקורס.

בתוך שמונה ימים מהגעתכם לבלגיה, עליכם לבקר במשרדי המינהל העירוני/בית העירייה המקומיים שלכם (maison communale/gemeentehuis) כדי לבקש את היתר השהייה שלכם ולהירשם במרשם האוכלוסין של הזר.

מתי כדאי להגיש בקשה?

לקבלת אשרת לימודים ארוכה, מומלץ לקבוע תור בשגרירות לפחות חודשיים לפני היציאה. לקבלת אשרת שהייה קצרה, קבע תור לפחות 3 שבועות לפני היציאה.

משך אשרת הסטודנט תלוי באורך הקורס. אתה יכול להגיש בקשה לחידוש רישיון השהייה שלך מדי שנה, כ-30 עד 45 ימים לפני תאריך התפוגה שלו.

זמן עיבוד

2 Months

הזדמנויות עבודה

אם אתה סטודנט זר שנרשם למוסד חינוכי בלגי ויש לך אישור שהייה בתוקף, אתה יכול לעבוד עד 20 שעות שבועיות במהלך תקופת הקדנציה, כל עוד זה לא מפריע לך בלימודים. יהיה עליך לקבל ממעסיקך חוזה לתקופה קצובה בכתב, המכונה 'חוזה העסקת סטודנט', ואישור עבודה מסוג ג'. אחרת, אתה יכול לעבוד במהלך חופשות רשמיות באוניברסיטה ללא צורך באישור עבודה בלגי.

שעות לשבוע

20

למה צריך ויזה מהסוג הזה?

בקשת הויזה שלך יכולה להידחות אם יש לך עבר פלילי קודם או אם גורשת מהאיחוד האירופי. סיבה נוספת לדחייה היא אם המסמכים שלך המוכיחים שאתה תהיה סטודנט חסרים או אינם מלאים.