Comenius University of Bratislava, Faculty of Natural Sciences

מבוא

קרא את התיאור הרשמי

תולדות הפקולטה למדעי הטבע

ההיסטוריה של הפקולטה למדעי הטבע של אוניברסיטת קומניוס החלה באוניברסיטת סלובקית אז. הקמתה של הפקולטה למדעי הטבע כבר הוכרזה מראש על-ידי חוק מס '375/1919. לפיו הוקמה אוניברסיטת קומניוס. לנוכח ההתפתחות הפוליטית והכלכלית, כל המאמצים לאכוף את הקמת הפקולטה לא היו מוצלחים במשך כל התקופה של הרפובליקה של טרום מינכן. לפיכך, הפקולטה למדעי הטבע קמה כבר בשנת 1940, על פי חוק 168/1940 קול. ואילו ההרשמה הראשונה של התלמידים התקיימה בתקופת החורף של שנת הלימודים 1940-1941. עם זאת, הפקולטה שייכת לזקנים ביותר בשטח הרפובליקה הסלובקית.113959_adolescent-connection-discussion-1595391.jpg

לפני הקמתה של הפקולטה למדעי הטבע נפרדו כמה תחומים מדעיים לסטודנטים לנושאים פדגוגיים בפקולטה לאמנויות. הגיאוגרפיה היתה המסורת הארוכה ביותר, היא כבר הרצה כמו משמעת כבר מאז שנת הלימודים 1921/1922, ואת הסמינר הגיאוגרפיה כמו מקום העבודה של הפקולטה לאמנויות הוזכר כבר בשנת 1923. משמעת מדעית נוספת הרצאה לפני הקמתה של הפקולטה למדעי הטבע היא זואולוגיה, וב -1 בספטמבר 1939 הוקם המכון לזואולוגיה בפקולטה למדעי הטבע, בראשות פרופ 'פדר. מ 'נוביקוב. באוקטובר 1939 נערך גם מכון בוטני, ואילו פרופ 'רנדר. פ 'נאבלק הואשם בהרצאת בוטניקה ובניהול המכון.

תהליך הייסוד של הפקולטה למדעי הטבע בסלובקיה הואץ על ידי אירועים ידועים בפראג בנובמבר 1939, לאחר הפגנות הסטודנטים בהלוויה של התלמיד יאן Opletal, הכובשים הגרמנים סגרו את כל האוניברסיטאות הצ'כוסלובקיה. תלמידי הלאום הסלובקי נאלצו לחזור לסלובקיה, שם סיימו את לימודיהם. שלושת המוסדות שהוזכרו לעיל שולבו בפקולטה למדעי הטבע שהוקמה זה מכבר מיד לאחר היווסדה בשנת 1940. המכון לגיאוגרפיה הוצב במקום שבו נמצא ראג'סקה, המכון לזואולוגיה והמוסד לבוטניקה הועברו אל תוך הנחות ברחוב Moskovská.

אחרי 1940, אגפים חדשים, שעסקו בהוראת תחומי מדע נוספים, אורגנו בפקולטה למדעי הטבע ברצף מהיר. הגיאולוגיה התחילה ללמד במסגרת תכנית ההכשרה למורים מיד לאחר החוקה של הפקולטה למדעי הטבע ב -1940, בעוד שתהליך החינוך היה מכוסה על ידי מרצים חיצוניים מהאוניברסיטה הסלובקית לטכנולוגיה. בשנת 1941 הוקם המכון לגיאולוגיה ופליאונטולוגיה בפקולטה למדעי הטבע וב -1942, המכון למחקר מינרלי ופטרוגרפי. שני המוסדות האלה היו מינימום צוות ועוזר פונקציות היו מכוסים בעיקר על ידי סטודנטים בשנים אקדמיות גבוהות. קיומם של מוסדות אלה איפשר, עם זאת, לפתח את הוראת הגיאולוגיה ולהבטיח חומרים ופריטי חובה בפקולטה. בתחילת תקופת החורף 1942/1943 נוספה הפקולטה לפיסיקה גרעינית לפקולטה, ולפני תום מלחמת העולם השנייה, המכון לאסטרונומיה והמכון למתמטיקה, הוקמו כאחרונים ב -1944. מהדיסציפלינות המדעיות המסורתיות, רק כימיה הייתה קיימת בפקולטה למדעי הטבע ללא בסיס מוסדי, אך היא הוסברה מאז 1939, תחילה בפקולטה לאמנויות ומאז 1940 בפקולטה למדעי הטבע. המכון לכימיה אורגן בפקולטה למדעי הטבע כבר באוקטובר 1948, ופרופ 'מ. דילינגר מונה למנהל חיצוני.

ציון הדרך בהתפתחות ההשכלה הגבוהה בסלובקיה היה חוק ההשכלה הגבוהה מ -18 במאי 1950. לאחר שעבר חוק זה, אורגנו מכוני הפקולטה למדעי הטבע למחלקות, בעוד שבתחילה היתה נטייה ל ליצור מחלקות גדולות כולל כמה מכונים. בשנת 1950 אורגנו 6 מחלקות בפקולטה למדעי הטבע של האוניברסיטה הסלובקית: המחלקה למתמטיקה, כולל המכון למתמטיקה, המחלקה לפיסיקה, המכון לפיסיקה, המחלקה לכימיה הכוללת את המכון לכימיה, החוג לביולוגיה כולל המכון לבוטניקה, הגן הבוטני, ארבורטום מליני, המכון לפיזיולוגיה וביולוגיה של הצמחים והמכון לזואולוגיה, המחלקה לגיאוגרפיה, המכון לגיאוגרפיה והמכון המטאורולוגי והאקלימטולוגי ולבסוף , המחלקה לגיאולוגיה עם שלושה מכונים - המכון לגיאולוגיה ופליאונטולוגיה, המכון לגיאולוגיה והמכון למינרלוגיה ופטרוגרפיה.113960_casual-college-connection-1438081.jpg

אירוע חשוב בהתפתחות הפקולטה למדעי הטבע היה הפרדת הגיאוגרפיה והגיאולוגיה ממנה בשנת 1952. פרויקטים גדולים מתוכננים בצ'כוסלובקיה לאחר 1948 גרמו לביקוש חריף לגיאולוגים ולגיאוגרפים מוסמכים לצרכי המשק הלאומי. על תקנה ממשלתית ד. 8 ביולי 1952, הוקמו פקולטות למדעים גיאולוגיים וגיאוגרפיים באוניברסיטת קרל בפראג ובאוניברסיטה הסלובקית בברטיסלבה. על פי תקן זה, החל הפקולטה למדעי הגיאולוגיה והגיאוגרפיה של האוניברסיטה הסלובקית עם 6 מחלקותיה לפעול ב -1 בספטמבר 1952: המחלקה לגיאולוגיה ופליאונטולוגיה, המחלקה לגיאולוגיה בהנדסה, המחלקה למינרלוגיה ופטרוגרפיה, המחלקה של מינרלים, המחלקה לגיאוגרפיה פיסיקלית ומחלקה לגיאוגרפיה כלכלית. התפתחות המחקר המדעי בפקולטה זו הובילה להקמת המכון לחקר המדעים הגיאוגרפיים והגיאוגרפיים בשנת 1957. בסוף שנת הלימודים 1958/1959, נטתה להשתלב הפקולטה למדעי הגיאוגרפיה והגיאוגרפיה של אוניברסיטת קומניוס חזרה לפקולטה למדעי הטבע של אוניברסיטת קומניוס מה קרה בסוף ספטמבר 1959.

בשנות החמישים היתה גם הבחנה פנימית הדרגתית גם בין דיסציפלינות אחרות. מחלקות, מכונים ומעבדות נוספים נוצרו ממקומות העבודה המקוריים הנדירים המייצגים את כל השדה, הודות לשיפור המצב והתנאים החומריים, כמו גם להגדלת הביקוש למומחים ולמרצים בתחומי המדע. ב -1953 הופרד המכון לכימיה אורגנית מהמכון לכימיה וכעבור שנה, גם המכון לביוכימיה. כבר בשנת 1955 נערך ארגון מחדש נוסף והמחלקה לכימיה אי-אורגנית ופיסיקלית ומחלקת הכימיה האורגנית, כימיה אנליטית וביוכימיה הופרדו ממכוני הכימיה. בשנים שלאחר מכן הוקמו 7 מקומות עבודה בתחום הכימיה באמצעות הבחנה נוספת. כיום הוא מורכב מחוגי כימיה אנליטית, כימיה אי-אורגנית, ביוכימיה, כימיה פיסיקלית ותיאורטית, כימיה גרעינית, כימיה אורגנית והמכון הכימי.

התפתחות זו של הפקולטה הביאה את שנות השבעים להקמתם של 6 סעיפים מיוחדים, הביולוגי, הכימי, הפיזי, הגיאולוגי-גיאוגרפי, המתמטי והבסיס הכללי, אשר הייתה להם המשימה לתאם את פעילות המחלקות ואת המוסדות השייכים להם.

הנחות הדיור במחלקות השונות היו בעיה גדולה של הפקולטה במשך זמן רב. בתחילת שנות השישים, 32 מקומות העבודה של הפקולטה היו ממוקמים 25 מקומות בברטיסלבה. מנקודת מבט זו, אירוע חשוב מאוד לקיומה של הפקולטה היה תחילת הבנייה של קמפוס האוניברסיטה במלינסקה דולינה בשנת 1967. כל הפקולטה למדעי הטבע של אוניברסיטת קומניוס היה צריך להיות ממוקם שם ב 10 ביתנים. בשלב הראשון, בשנים 1967-1978, נבנו ביתני המתמטיקה, הפיזיקה 1, הפיסיקה 2 ומרכז המחשבים. ביתני הכימיה 1, כימיה 2, ביולוגיה 1, ביולוגיה 2 וגיאולוגיה נבנו באופן רצוף בשנים 1976-1988. בשל העלויות הכספיות הגבוהות של הבנייה, וכן בשל עלייה קטנה יותר במספר העובדים והתלמידים בהשוואה לאומדן שנעשו בעת הכנת הפרויקט באזור הפקולטה, בוטלה בנייתם של כמה ביתנים נוספים.113961_cooperation-coworking-day-1543895.jpg

שנת 1980 הביאה לשינוי משמעותי בהתפתחות הפקולטה למדעי הטבע, כאשר ההתפתחות המהירה של המתמטיקה, הפיזיקה ומדעי המחשב, כמו גם הסדר החברתי המבקש מומחים בתחומים אלה, הביאה להקמת הפקולטה נפרדת למתמטיקה ולפיזיקה . בגלל זה, הפקולטה למדעי הטבע "איבדה" את שני תחומי הלימוד האלה. הפקולטה למדעי הטבע המשיכה לפתח ביולוגיה, גיאוגרפיה, גיאולוגיה וכימיה. המבנה הארגוני של הפקולטה למדעי הטבע של אוניברסיטת קומניוס היה אז מסובך למדי, בעיקר בשל האוריינטציה הרב תחומית של הפקולטה, כמו גם ההתפתחות ההיסטורית של מקומות העבודה. בסוף שנות ה -80 היו בפקולטה 29 מכונים בסיסיים לחינוך מדעי, ביניהם 25 מחלקות וארבעה מכונים מדעיים המשולבים ל -4 סעיפים מדעיים, ביולוגיים, גיאוגרפיים, גיאולוגיים וכימיים.

גיבוש המבנה הפנימי של הפקולטה למדעי הטבע, וכן פתיחת תחומי לימוד והתמחויות חדשים, הוא תהליך מתמשך המתרחש בקשר הדוק לצורכי החברה ולתפקיד הפקולטה באוניברסיטה של קומניוס. מאז 1990, הפקולטה פיתחה באופן שיטתי מחקר מולקולרי ביולוגי, ביוטכנולוגי וסביבתי. בשנת 1992, השדה החמישי הבסיסי של המחקר בפקולטה למדעי הטבע הפך למדעי הסביבה הוקמו מחלקות חדשות, המחלקה אקולוגיה נוף המחלקה לפדולוגיה, זמן קצר לפני, המחלקה Ecosozology ו physiotactics הוקמה. שלוש המחלקות הללו יחד עם המחלקה לגיאוכימיה יצרו את החלק המדעי החמישי של הפקולטה, הסביבתית. במסגרת תכנית הלימודים הסביבתיים נפתחו התמחויות אקוסוזולוגיה ופיזיוטקטיקה, גיאוכימיה סביבתית, תכנון סביבתי וניהול, ומדע קרקע.

כמו כן נפתחו התמחויות חדשות במדעי הסביבה במסגרת ארבעת התחומים האחרים: בגיאולוגיה - גיאופיסיקה יישומית וסביבתית וגיאולוגיה סביבתית, גיאוגרפיה גיאוגרפית - גיאוגרפיה פיסיקלית וגיאוקולוגיה, ביולוגיה - אקולוגיה ובתוך כימיה - כימיה גרעינית ורדיו - רפואה. בשנת הלימודים תשנ"ט נפתחה הפקולטה גם התמחות בכימיה סביבתית, והערובה המקצועית למחקר זה ניתנה על ידי המחלקה לכימיה אנליטית מאז. התגובה לצורכי הפרקטיקה היתה יצירת המחלקה לקרטוגרפיה, גיאואינפורמטיקה וחישה מרחוק של כדור הארץ בתחומי שדות גיאוגרפיים וקרטוגרפיה, ופתיחת ההתמחות בכיוון זה. מאז שנת הלימודים תשס"ה (2005/2006 בהתאמה) הוקמו ההתמחויות של כימיה סביבתית וכימיה תיאורטית.

בתקופת השינוי, הוכיחה הפקולטה את הפוטנציאל המחקרתי, החינוכי והאנושי שלה, עברה את תהליך ההסמכה המורכבת והצליחה ליישם את מערכת האשראי בלימודים ובחינוך תלת - ממדי (2000 - 2002). עמדתה היציבה של הפקולטה בתחום החינוך האוניברסיטאי בסלובקיה מוכיחה על ידי אינטרס קבוע של תלמידים בתוכניות הלימוד שלה.

מיקומים

ברטיסלבה

כתובת
Mlynská dolina
Ilkovičova 6
842 15 Bratislava 4
Slovakia

ברטיסלבה, אזור ברטיסלבה, סלובקיה

מלגת Keystone

גלה את האפשרויות שהמלגה שלנו יכולה להעניק לך

תכניות

כרגע אין תוכניות לתצוגה

צמצם את החיפוש לעיל, לבדוק את הקטגוריות הפופולריות שלנו מתחת או לבצע חיפוש לפי מילות מפתח.


... or simply by choosing your degree: