Gershon H. Gordon Faculty of Social Sciences Tel Aviv University

מבוא

קרא את התיאור הרשמי

על אודות

מדעי החברה באוניברסיטת תל אביב

מדעי החברה בוחנים את ההיבטים הקולקטיוויים של החוויה האנושית כפי שהיא מתגלה בתרבות ובצורות רבות של ארגון חברתי. מאז הקמתה בשנת 1964, הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב שמה לה למטרה לקדם את הבנתנו את הצורות החברתיות בכלל ואת החברה הישראלית בפרט. ממוקם באזור המטרופולין הגדול בישראל - המרכז העסקי והתרבותי שלו - הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב מציעה סביבת מחקר ולימוד מגוונים ומלאי חיים.

בתמיכתם של 17 מכוני מחקר ומוסדות מחקרם של חברי הסגל שלנו התייחס לנושאים כמו הזהות הישראלית והיהודית, שיטת המפלגות בישראל והתנהגות ההצבעה, דפוסי המשפחה בישראל ואי-השוויון בין המינים, שילוב העולים, השפעת ההגירה על פיתוח כלכלי, יחסי יהודים וערבים, השפעת המלחמה והכיבוש על החברה הישראלית ועל יחידים, אי-שוויון חברתי וכלכלי בין ערבים ויהודים ובין יהודים, ההשפעה החברתית של התרחבות ההשכלה הגבוהה, ומדינות קטנות בעולם גלובלי.

למעלה מ -20% מהסטודנטים הלומדים בפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב הם ההטרוגניים ביותר; עם קישורים לתחומים מגוונים כגון מדעי המוח (קוגניציה וביופסיה), מתמטיקה (תיאוריה כלכלית), לימודי תרבות (אנתרופולוגיה) ופילוסופיה (מחשבה פוליטית). תחת המטרייה הרחבה של חוקרי מדעי החברה באוניברסיטת תל אביב, חוקרים נושאים מגוונים כגון מוסדות פוליטיים השוואתיים; יחסים בינלאומיים; הגירה וזכויות חברתיות; סיכון וקבלת החלטות; שווקים וחוזים; השפעת התקשורת האלקטרונית והסדרתה; צמיחה בת קיימא; עבודה וארגונים; מתח והסדרתו; תפיסה וזיכרון.

8 יחידות הלימוד האקדמיות המרכיבות את הפקולטה למדעי החברה מציעות מגוון רחב של תוכניות לימוד. תכנית הלימודים לתואר ראשון מעודדת סטודנטים לעסוק בלימודים רב תחומיים. רוב הסטודנטים נרשמים לתכניות כפולות בתחומי מדעי החברה, כגון מדעי המדינה ותקשורת, או פסיכולוגיה וסוציולוגיה, או שילוב של מדעי החברה ותחומים אחרים, כגון פסיכולוגיה וביולוגיה, כלכלה ומדעי המחשב, או תקשורת ומזרח הרחוק.

בוגר התואר השני, הפקולטה למדעי החברה מציעה תואר שני באמנויות בתקשורת, פתרון סכסוכים, דיפלומטיה, כלכלה, לימודים בעבודה, מדע המדינה, פסיכולוגיה, מדיניות ציבורית, לימודי ביטחון, עבודה סוציאלית וסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. תכניות המחקר מכוונות להכשיר את הדור הבא של מנהיגות אקדמית, להקנות להן הבנה תיאורטית עמוקה ומומחיות מתודולוגית. תוכניות המנהלים שלנו לקדם את בסיס הידע ואת הכישורים האנליטיים של אנשי מקצוע בתחילת ואמצע הקריירה בתחומים כגון מדיניות ציבורית, ניהול משאבי אנוש, דיפלומטיה וביטחון, תקשורת פוליטית ומנהיגות פוליטית. תוכניות בינלאומיות המתבצעות באופן מלא באנגלית מעניקות לסטודנטים מכל רחבי העולם הזדמנות לסיים תואר שני באמנויות באוניברסיטת תל אביב בפתרון סכסוכים, דיפלומטיה וביטחון.

עם מעמדה המוביל באקדמיה הישראלית ובמגוון הדיסציפלינרי שלה, הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב מציעה לתלמידים ולסטודנטים הזדמנות שאין לה אח ורע ללמוד, לחקור ולחפש פתרונות לבעיות של יחידים וחברה במאה העשרים ואחת.

משולחן הדיקן

הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת תל אביב נחנכה בשנת 1964.

מאז חנוכתו התפתחה הפקולטה והתפתחה הן מבחינת מספר התלמידים הרשומים והן במספר חברי הסגל האקדמי והמנהלי וכן מהרחבת הלימודים ותחומי המחקר. שם הפקולטה למדעי החברה מעיד על ייחודה. היא מספקת מסגרת אקדמית ברמה גבוהה שמכשרת תלמידים על ידי שילוב של הוראה עם מחקר, כאשר כל אחד מתכני הלימוד קשור בצורה הדוקה וקשורה לסביבה בה כולנו חיים. לאור זאת, אנו רואים זאת כחובתנו להבטיח שהתלמידים ירכשו ידע תיאורטי ומיומנויות מעמיקים שיאפשרו להם להבין את המורכבות של החיים החברתיים, ויזכו בניהול ידע ברמה גבוהה שיקשר אותם תחומי העשייה של החברה הישראלית.

גישה רבת פנים זו מתבטאת בכך שעובדי הפקולטה מורכבים מחוקרים מהשורה הראשונה, מהתיאורטיקנים הבולטים המוכרים בישראל ובעולם, וכן מאנשי מפתח בתחום המביאים את ניסיונם הרב לפקולטה בתחומי הכלכלה, הפוליטיקה, התקשורת והביטחון.

הפקולטה מגוונת ומייצגת את כל תחומי מדעי החברה. הפקולטה מפעילה 5 בתי ספר עצמאיים: בית הספר לכלכלה, בית הספר לעבודה סוציאלית, ביה"ס למדעי הפסיכולוגיה, ביה"ס למדעי המדינה, ממשל ומנהל קשרי חוץ ובית הספר ללימודים חברתיים ופוליטיים, הכולל את החוגים הבאים: סוציולוגיה אנתרופולוגיה, תקשורת, לימודים בעבודה, מדיניות ציבורית ותוכנית ניהול וגישור של סכסוכים. תוכניות לימוד ייחודיות באנגלית מוצעות בבתי הספר השונים של הפקולטה, בניהול סכסוכים, גישור, הגירה, דיפלומטיה ובטחון וכן לימודי תקשורת פוליטית והתכנית עוסקת בהתמודדות עם מצבי לחץ, אסון וטראומה.

במסגרת לימודי תואר ראשון, הפקולטה מעודדת מחקרים בין-תחומיים ורוב התלמידים לומדים תחומים דו-מחלקתיים בפקולטה או בשיתוף עם פקולטות אחרות, כגון מינהל, מדעי החיים, מדעי הרוח, אמנות ומדעים מדויקים, ואילו עם לקראת תואר מתקדם, התלמידים לומדים באחת המחלקות ומתמחים באחד מתחומי המחקר המובילים, בין השאר מתוך שאיפה להשתלב בעולם האקדמי ובחלקו מתוך רצון ליישם את הידע המקצועי.

הפקולטה גאה בבוגריה ובבוגריה, שרמת הלימודים הגבוהה שלהם פתחה להם דלתות ללימודי המשך ותעסוקה במוסדות יוקרתיים בארץ ובעולם.

פעילות המחקר הנרחבת הנערכת בפקולטה נעזרת במרכזי מחקר ובמוסדות מחקר ומהווה בסיס לתוכניות הלימוד השונות שבאמצעותן אנו מאמנים את הדור הבא של חוקרים ואנשי מקצוע במגוון תחומי מדעי החברה.

הפקולטה מציבה בכל שנה מגוון רחב של אירועים - סימפוזיונים, כנסים ואימונים מתקדמים, בהם ניתנים לתלמידים, כמו גם לציבור הרחב, הזדמנות ללמוד ולהכיר תחומי עניין ייחודיים הקשורים לחיים החברתיים. מוקד השיח הציבורי הנוכחי.

באווירה התומכת והמקבילה, אנו שואפים לצמיחה מתמשכת ולפיתוח של שיתוף פעולה פורה בין כל הגורמים המעורבים.

פרופ 'תמי רונן רוזנבאום

דיקן הפקולטה

מיקומים

תל אביב-יפו

כתובת
Gershon H. Gordon Faculty of Social Sciences Tel Aviv University
תל אביב-יפו, מחוז תל אביב, מדינת ישראל

מלגת Keystone

גלה את האפשרויות שהמלגה שלנו יכולה להעניק לך